Černý bez Stálice lidového léčitelství s omamnou vůní

Černý bez Stálice lidového léčitelství s omamnou vůní

Květy se používají jako potopudný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen. Plody působí podobně.

Latinský název Sambucus nigra L. (Caprifoliaceae - Zimolezovité)

Lidové názvy Chebz, bezinky, smradinky, kozinky, kosmatice, bez psí, bzí, bzina.

Sbíraná část Květ se stopkou, plod bez stopky (Sambuci flos cum stipite, Sambuci fructus sine stipite)

Použití Droga se používá jako potopudný prostředek při nemocech z nachlazení, jako močopudný prostředek (zejména v dětské praxi a při léčbě seniorů) a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen. Zevně (ve formě filtrovaného nálevu) se uplatňují při zánětech spojivek a ústní sliznice.

Obsahové látky Květy: flavonoidy (rutin, isoquercitrin), deriváty kys. kávové, silice (triterpeny), mastné kyseliny. Plody: flavonoidy, org. kyseliny (jablečná, citronová), sacharidy, silice, semena obsahují kyanogenní glykosidy.

Doba sběru Květ: květen - červen, Plod: srpen - září

Charakteristika Usušený květ nebo květenství. Zralý plod. Květ je pětičetný o průměru asi 5 mm, krátce stopkatý. Kalich je malý, s pěti ušty; koruna je kolovitá, světle žlutá; široce oválné korunní lístky jsou na bázi srostlé. Nitky světle žlutých tyčinek se střídají s korunními lístky. Koruna se vyskytuje často samostatně nebo spolu s tyčinkami, které jsou k bázi koruny přirostlé. Semeník je spodní, trojpouzdrý, s přisedlou, trojlaločnou bliznou.

Sušení, sesychací poměr Aby květ nezhnědl, je třeba ho usušit v co nejkratší době. Nejlépe se suší zavěšený na provaze v průvanu nebo rozprostřený na čistém papíru či sítu (květem dolů a stopkou nahoru) v dobře větrané místnosti či u kamen nebo topení. Nikdy květ nesušíme na přímém slunci. Pokud použijeme teplo umělé, nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Správně usušené bezové květy mají světle žlutou barvu a typickou příjemnou vůni. Hnědé či zatuchlé odstraňujeme. Po usušení chráníme před vlhkem - stačí i jeden deštivý den a usušený květ zpátky přijímá vlhkost. Při druhém dosoušení většinou ztrácí původní barvu, hnědne, a tím se stává bezcenným. Balíme do papírových pytlů. Plod - sušíme i se stopkou na slunci nebo uměle při teplotě do 50 °C (pozor na připálení). Bezinky sušíme buď rozvěšené na provazech, nebo je rozkládáme na drátěná síta či lístky. Po usušení je třeba plody přečistit na sítech a odstopkovat. Při trhání bezinek bez stopky plod při sušení pouští šťávu a znesnadňuje sušení. Správně usušené bezinky se neslepují a nebarví ruce. Příměs stopek je nežádoucí. Plody bezu balíme do pevných papírových obalů. Sesychací poměr: květ 6:1, plod 8:1.