Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Temnoplodec černoplodý Vitamíny a minerály v každé temné bobuli

Temnoplodec černoplodý Vitamíny a minerály v každé temné bobuli

Zdroj vitamínů, minerálů a flavonoidů, tzv. antioxidantů. Zlepšuje metabolismus, pomocný detoxikační prostředek, vhodný pro diabetiky.

Latinský název Aronia melanocarpa

Lidové názvy Černý jeřáb, arónie černá, aronie

Popis a výskyt Krátkověká keřovitá rostlina rostoucí nejčastěji ve vlhkých tmavých lesích. V kulturních odrůdách to může být i nízký stromek. Poskytuje černé plody se svíravou a kyselou příchutí. Původní na severovýchodě USA a východní části Kanady. V Evropě od začátku 18. stol.

Zpracování Sbírají se tmavé zralé kulovité plody, které se zpracovávají na řadu produktů: džemy, sirupy, šťávy apod. Mohou se i sušit.

Účinné látky Anthokyaniny (delfinidin, petunidin, pelargonidin, peonidin ), prokyanidiny, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, minerály, vitaminy C a B, cukry a další.

Účinky Zdroj vitamínů, minerálů a flavonoidů. Má silný antioxidační účinek. Stimuluje trávení. Ostatní tradované účinky, např. vliv na krevní oběh, snížení hladiny cholesterolu nebo snížení krevního tlaku zatím nebyly dobře prokázány. Lidově se temnoplodec indiánskými kmeny používal na nachlazení a chřipku. Díky nízkému obsahu cukru je vhodný rovněž pro diabetiky.

Rizika Bez vážnějších rizik. Při větších dávkách hrozí překyselení žaludku a s tím spojené trávicí obtíže, nevolnosti a zvracení.

Dávkování Vzhledem ke svíravé chuti se samostatně užívá zřídka. Spíše ve formě slazených produktů.

Zajímavosti V potravinářském průmyslu slouží anthokyanová barviva izolovaná z arónie k barvení potravin, hlavně ovocných šťáv, džemů, sirupů apod.

Sbíraná část Plod (Sorbi nigri fructus, Aroniae fructus)

Sušení, sesychací poměr Po sklizni vydrží plody v dobrém stavu i 2 měsíce, pokud jsou uchovávané na chladném místě. Když chceme sušit, nejprve necháme zavadnout a poté sušíme umělým teplem nebo rozsypané v tenké vrstvě na vzdušném místě. Po usušení odstraníme stopky a uchováváme v papírových pytlech.

Doba sběru Září–říjen

Kde se ukrývá Temnoplodec černoplodý