Citrónová tráva Voňavé osvěžení s blahodárnými účinky

Citrónová tráva Voňavé osvěžení s blahodárnými účinky

Dietetikum, součást čajových směsí. Nálev voní i chutná po citronu. Velmi dobře se hodí k vychlazení.

Latinský název Cymbopogon citratus, Cymbopogon winterianus

Lidové názvy Citronela, voňatka, vousatka citrónová, lemongrass

Popis a výskyt Jde o několik sobě podobných druhů trav rodu voňatka, například voňatka citrónová (Cymbopogon citratus) nebo voňatka Winterova (Cymbopogon winterianus). Mají citrusovou vůni a používají se jako koření a léčivé rostliny. Pochází z jihovýchodní Asie a rostou do výšky 1 až 1,5 m.

Zpracování Používá se sušená nať, která se řeže na menší kousky, nebo se destilací získává silice.

Účinné látky Silice (citronelal , geraniol, citronelol) a menší množství flavonoidů.

Účinky Používá se na úpravu chuti a vůně čajových směsí a v asijských pokrmech jako koření. Samostatně ve vyšších dávkách ji lze použít při nadýmání a na podporu chuti k jídlu.

Rizika Při běžném dávkování je zcela bezpečná. Pouze u některých osob se objevují alergie.

Dávkování Při nadýmání 1 až 3 g jako nálev (čaj).

Zajímavosti Citronelová silice se někdy používá ve včelařství pro nalákání včelích rojů. Jiný hmyz, jako například komáry. naopak odpuzuje, a tak ji najdete i ve vonných tyčinkách a jinýchvykuřovadlech proti tomuto dotěrnému hmyzu.

Sbíraná část Usušené a nařezané listy

Sušení, sesychací poměr Pokud pěstujete trávu na zahradě nebo na balkoně, velmi rychle se vám rozroste. Při sklizni sestřihněte stébla asi na pět centimetrů délky. Poté je rozřežte asi na velikost jednoho centimetru a rozprostřete v tenké vrstvě na savý papír. Sušte na vzdušném a zastíněném místě a poté přemístěte do dobře uzavíratelné nádoby.

Doba sběru Květen–říjen

Účinky na pleť Čistá silice je častou složkou kosmetiky a parfémů. Díky vysokému obsahu vitamínu A mírní nadměrnou produkci kožního mazu, pleť je po ní zklidněná a vyčištěná. Podporuje činnost lymfatického systému, ulevuje od otoků a bolestí svalů. Na tělo má osvěžující efekt, zklidňuje mysl, mírní napětí, migrény a zlepšuje náladu.