Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Kopřiva dvoudomá Žahavá léčivka s močopudným účinkem

Kopřiva dvoudomá Žahavá léčivka s močopudným účinkem

Lidově se užívá při jarních čistících kúrách, ke zlepšení látkové výměny. Zevně se používá na ekzémy a špatně se hojící rány, jako vlasové tonikum.

Latinský název Urtica dioica

Lidové názvy Žahavka, žihlava, prhlava, prhlinka, žíhavka, žahavka, kropiva, pokřiva, prhlinka, prhlice, pyhlavka, prlice

Popis a výskyt Statná bylina s žahavými chlupy, které při dotyku uvolňují směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Invazivní rostlina vyskytující se na celé severní polokouli. Je velmi variabilní a existuje řada poddruhů a variet.

Zpracování Sbírají se listy nebo celá nať, a to nejlépe na jaře. Ojediněle se sbírá i oddenek.

Účinné látky Flavonoidy, organické kyseliny (šťavelová, octová,) fenylpropanové kyseliny (např. kyselina kávová), karoteny, kyselina křemičitá a minerály. Mladé listy obsahují vitamin C

Účinky Používá se při jarních čistících kúrách, protože má výrazné močopudné účinky. Je součástí diuretických směsí a směsí na záněty močových cest. Užívá se i při zánětech prostaty.

Rizika Bezpečná bylina bez větších rizik. Při větším popálení čerstvou rostlinou se podávají antihistaminika na zmírnění průvodních projevů.

Dávkování 1 až 2 g, třikrát denně jako nálev (čaj).

Zajímavosti Od starověku slouží ke speciální terapii zvané „urtikace“–což znamená šlehat se čerstvou kopřivou za účelem zlepšení pohyblivosti kloubů a k léčbě artritidy.

Sbíraná část List, nať (Urticae folium, Urticae herba)

Sušení, sesychací poměr List i nať kopřivy sušíme v načechrané vrstvě na stinném, dobře větraném místě. Je možné dosušovat umělým teplem do 50 °C. Pokud list nebo nať během sušení obracíme, tak velmi opatrně, neboť se snadno drolí. Správně sušená kopřiva má tmavozelenou barvu, nikdy nesmí být černá. Pozor, patří mezi rostliny, které jsou náchylné k zapaření. Balíme do papírových nebo jutových pytlů. Sesychací poměr: list – 5 : 1, nať – 5 : 1.

Doba sběru Květen–září

Účinky na pleť Kopřiva má čistící, protizánětlivé a hojivé účinky, díky kterým pomáhá při kožních problémech jako ekzém, akné či lupénka. Také je vhodná na popáleniny či odřeniny. Extrakty z kopřivy se hojně využívají ve vlasové kosmetice. Pomáhá proti padání vlasů, zamezuje jejich nadměrnému maštění, potlačuje svědění pokožky a tvorbu lupů.

Kde se ukrývá Kopřiva dvoudomá