Květová tonizační voda z divoké louky

Monika Čechová @bylinkova_terapie 6. 5. 2022

Začátkem května nám příroda nabízí bylinky a květy, které díky svým blahodárným účinkům na naši pleť využijete při večerním čištění pleti, ale také při péči o nezdravou pokožku.

Květová tonizační voda z divoké louky
  1. Stačí se projít po louce a nasbírat bylinky, které právě kvetou: ptačinec, popenec, hluchavku bílou, či nachovou, plicník, fialku, sedmikrásku či květy ovocných stromů. Kdo má v zahradě šalvěj, nezapomeňte ji také přidat.
  2. Poté vše vložte do čisté sklenice a zalijte kvalitním jablečným octem. Ocet je rozpouštědlo a také přírodní konzervant, díky tomu se účinné látky z květů přenesou právě do této tekutiny.
  3. Květy ve sklenici nechte macerovat asi 10–14 dní, denně protřepávejte a pak vše přeceďte.
  4. Následně vždy jen malou část z celého obsahu nařeďte 1:2 vodou ze studánky, či minerální neperlivou vodou, například 0,5 dcl květového výluhu s 1 dcl minerální vody. Toto množství vydrží v lednici týden.
  5. Zbytek scezeného obsahu uchovejte v lednici, abyste si mohli připravit vždy svou čerstvou čistící květovou vodu.
  6. Poté jednoduše naneste květovou vodu na tamponek a pleť vyčistěte. Díky spojení jablečného octa, kvalitní vody a účinných látek z bylin, bude vaše pleť nejen čistá a zároveň se do ní dostane všechna síla bylin a květů. Pleť rozjasníte, regenerujte a tonizujte. Využijte sílu květnových bylinek – je to jednoduché a navíc ekologické.
Účinky bylin a květů

Ptačinec pomáhá při kožních chorobách, např. lupénka, ekzémy, mykózy a také akné nebo kopřivka.

Popenec má protizánětlivé, dezinfekční a hojivé účinky. Můžete jej přikládat zevně, osvědčil se i při léčbě kožních infekcí, ekzémů a neurodermatitidy.

Hluchavka nachová zevně přispívá urychlení hojení ran a vřídků.

Hluchavka bílá pomáhá při problémech s ekzémy všeho druhu, má zklidňující účinky.

Fialka je vhodná pro všechny typy pleti a má silné regenerační účinky. Využíváme i listy, které napomáhají redukovat podráždění či začervenání kůže. Ocení jí především ti, kteří bojují s aknózní pletí.

Plicník obsahuje větší množství kyseliny křemičité, slizy, třísloviny, minerální soli, vitamín C a alantoin. Díky slizům a alantoinu ho oceníte v obkladech při hojení ran, defektech kůže, při zraněních a oděrkách.

Sedmikráska květy i lístky pomáhají na drobné rány, vřídky či akné a při ošetření zánětlivé pokožky.

Třešňové květy pomáhají vyčistit zanícenou pleť a akné a jabloňové květy mají tonizující účinky.      

     

Dočetli jste? Vyzkoušejte