Léčivé účinky prvních jarních bylin

Jindřich Čech @__alchymista__ 13. 3. 2023

Příroda se probouzí a začíná nabízet první kousky ze své lékárny. Dnes se zaměříme zejména na ty bylinky, které lze lehce najít třeba hned kousek z naší domem. Vezměte proto košík a běžte si jich pár nasbírat.

Jarni_byliny.jpg
Léčivé účinky prvních jarních bylin
 
Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je známá hojným obsahem vitamínů a minerálních látek. Kromě toho je ale také významná vysokým obsahem chlorofylu, který pomáhá celkově posilovat náš organismus a zlepšovat řadu pro naše tělo přirozených procesů. Nabízí se tak možnost využít kopřivu k přípravě salátu. Zde ovšem její přínos nekončí, neboť může posloužit i jako chutný a zdravý prospěšný čaj. Je třeba si ovšem dát pozor. Zatímco nadzemní část kopřivy se nejčastěji využívá pro svůj močopudný účinek, a podporuje tak látkovou výměnu, kořen nachází své uplatnění v terapii zvětšené prostaty, díky obsahu fytosterolů, které se v listech a stonku nenachází. Kopřivu si můžete vychutnat v naší směsi Očista lymfa.

Svízel vonný

Za své jméno vděčí tato rostlina dvěma vlastnostem. První jméno vychází z faktu, že nás často láskyplně obejme a nepustí, což je vskutku trochu svízelná situace. Pro samotnou rostlinu je to nicméně zcela zásadní. Jedná se totiž o její rozmnožovací strategii, která bylině pomáhá dostat semena daleko od jejího stanoviště. Své druhé jméno pak získala díky vůni, které vděčí za obsah látek kumarinů, které se z rostliny odpařují. Ty mají také své efekty na náš organismus, neboť účinkují mírně sedativně. Tímto mechanismem se rostlina brání pravděpodobně proti požeru. Býložravec totiž po snězení několika rostlin začíná být ospalý a ztrácí motivaci k další svačině. V lidovém léčitelství se svízel proto doporučuje k mírnému uklidnění. Vliv má také na zvýšení diurézy, podporu cirkulace krve a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zevně se využívá protizánětlivého účinku na zánětlivé a hnisavé kožní defekty. I svízel najdete v čaji Očista lymfa.

Popenec obecný

Jako přírodní koření se často přidává do nádivek, kde nejen dobře chutná, ale také zlepšuje zdravotní profil této tuzemské delikatesy. Díky obsahu hořčin a silice dokáže bylinka podporovat trávení a snižovat pocit plnosti. Pozitivní účinky na trávení pak doplňují také třísloviny, které vykazují protiprůjmový účinek. V tradičním léčitelství se pak využívá účinku na podporu jaterních funkcí, které se bylině přisuzuje. Když už nebudete mít chuť na hořkou tečku po jídle v podobě popence, můžete si z něj udělat koupel či zábal. Toto wellness lze doporučit zejm. pokud trpíte zánětlivým onemocněním kůže, které se projevuje svěděním. Od něj vám právě popenec může pomoci.

Sedmikráska chudobka 

Malá, nenápadná a přesto užitečná. Květ sedmikrásky chudobky obsahuje saponiny, které pomáhají k lepšímu odkašlávání. Je ovšem třeba zmínit, že její efekt není nejsilnější. Zařadit ji ale můžeme do směsí, kde svým účinkem může doplňovat další byliny a zpříjemnit svou chutí a vzhledem výsledný nápoj. Pokud nemáte ale zrovna žízeň, můžete si jich klidně pár zobnout jen tak. Tento jedlý květ se skvěle hodí také do salátu či jako ozdoba na dort.

Hluchavka obecná

Výbornou léčivou rostlinou je pak také hluchavka, zejm. její květ. Sehnat ho v dostatečném množství je ale celkem fuška. Jemný kvítek totiž musíme po jednom opatrně ručně sbírat. Krom toho ztrácí také při sušení většinu své hmotnost. Jeden kilogram hluchavky se tak pěkně prodraží. Rádi Vás za práci proto štědře odměníme v některé z našich výkupen. Když se ale sběr podaří, můžeme si udělat výborný čaj, s dlouhým výčtem různých účinků. Rostlina totiž obsahuje slizy, které pomáhají pokrývat naše sliznice a zvyšovat jejich odolnost, a třísloviny, které působí protizánětlivě. Výborně se tak hodí při zánětech v dutině ústní a hltanu - tedy při bolesti v krku. K těmto látkám se pak přidává voňavá silice, která pomáhá harmonizovat trávení, dopomáhá k relaxaci a zlepšuje kvalitu spánku. Své velké využití nachází také při bolestivé menstruaci. Své místo má proto již dlouhá léta v naší směsi Klidná menstruace.

Dočetli jste? Vyzkoušejte