Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Magický slunovratový olej z devatero kvítí

Monika Čechová @bylinkova_terapie 12. 6. 2023

V den letního slunovratu (21.6.2023) je den nejdelší a noc nejkratší. Sluneční paprsky v tomto období nejvíce prohřívají naši zem, díky tomu bylinky získají intenzivní vonné silice a také silnější účinné látky. Vydejme se v tento slunovratový den na rozkvetlou louku a nasbírejme devatero kvítí, které pak naložíme do svého slunovratového olejíčku.

Magický slunovratový olej z devatero kvítí

V minulosti se věřilo, že slunce právě v tento den předává svou sílu právě do kvetoucích bylinek a proto si tento sběr nenechala ujít žádná bylinkářka. Nebojte se, na sběr bylinek nemusí jít, jak se traduje, jen mladá, nezadaná děvčata, na devatero kvítí se vydávaly i báby kořenářky a ranhojiči. Důležité však je jedno staré pravidlo: aby si bylinky zachovaly své léčivé účinky a také magickou moc, nesměly se bylinkářky ohlédnout zpět za sebe a musely bylinky sbírat v tichu a mlčky. Byla to vlastně jistá forma rituálu.

Vraťme se k výrobě olejíčku z devatero kvítí:

  1. Vydejte se mlčky a v klidu sbírat byliny na rozkvetlou louku a v čase kdy slunce má silnou intenzitu záření.
  2. Druhy bylinek nejsou až tak podstatné, důležité řídit se svým pocitem a také tím, že bylinky by měly být prospěšné pro zdraví naší kůže a pleti. My jsme nasbírali: jitrocel, heřmánek, okvětní lístky vlčího máku, květy kostivalu, list lopuchu, jetel červený, hluchavku, zvonek a jestřábník.
  3. Všechny bylinky nechejte mírně zavadnout ve stínu. Dáte tak případným broučkům možnost, aby si našli jiný „domov“.
  4. Byliny naskládejte do ½ obsahu vydezinfikované skleničky.
  5. Mírně rozrušte opačným koncem vařečky jejich strukturu.
  6. Byliny zalejte olejem, který rádi používáte. My jsme použili klasický stolní slunečnicový olej, který používáme na vaření. Olejíček poté totiž vystavíme na slunce na 3 dny až do svatého Jána a panenský tedy zde nemá smysl používat.
  7. Olejíček vystavený na plném slunci denně protřepávejte. Nesmíte zapomenout, že z oleje nesmí nic trčet nad hladinu – co trčí oxiduje na vzduchu a plesniví, proto olej musí být nalít do – plna.
  8. V den svatého Jána 24. 6. olejíček přefiltrujte a uložte do do tmy a chladu. Můžete ho vylepšit pár kapkami oblíbeného eterického oleje.

Tento olejíček je nabitý slunovratovým sluncem a rozkvetlými bylinkami. Můžete ho natírat na celé tělo, nejsou tam jen účinné látky z bylinek, ale také trochu té sluneční zářivé magie tohoto času. Možná, že až nebude tolik slunce a kolo roku se zase pootočí k podzimu, rozsvítíte si díky tomuto olejíčku opět den.

Vyzkoušet můžete také některý z našich LEROS olejů. Třeba oblíbený suchý olej na tělo Bazalka & verbena.