Očista těla a datlové kuličky

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 12. 4. 2022

Jaro volá po očistě těla! Pro naše předky bylo přirozené držet na konci zimy a začátku jara půst, jelikož docházely zásoby, které jim dala podzimní úroda, ale postupně se rozšiřujícím nadbytkem tento zvyk z našich životů vymizel. Nemusíte však strádat, ale k očistnému čaji si můžete připravit zdravé datlové kuličky.

Očista těla a datlové kuličky

Zdravějším stravováním člověk očistí nejen svoje tělo, ale potěší i svoji psychiku. Už jen dobrý pocit, že pro sebe něco uděláte, hraje velkou roli. Nemusíte na sebe být hned nejpřísnější, a můžete si pro začátek stanovit kratší očistný program, do kterého zařadíte popíjení bylinkových čajů a vyřadíte alkohol, kávu nebo potraviny, které cítíte, že jíte více než byste měli či chtěli. Maso teplokrevníků můžete nahradit rybami, místo smažení více péct nebo dusit a bílý cukr vyměnit za alternativní sladidla.

Detoxikaci mohou podpořit dobře zvolené bylinky a koření. Významné účinky má například badyán, který podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, dobrý spánek a pomáhá při špatném trávení. Skořice zlepšuje krevní oběh a zvyšuje aktivitu mozku. Kardamom má posilující účinek na organismus a také napomáhá zklidnit bolesti. Anýz se může pochlubit skvělými antibakteriálními účinky a výborně působí při léčbě kašle, tlumí rozbouřený žaludek a mírní křeče. Nemusíte však péct perníčky, abyste všechno zmíněné koření dali dohromady, stačí popíjet čaj Očista těla nebo Detox od Lerosu, kde je v různém zastoupení též najdete. A jestli jste při pomyšlení na perník, dostali chuť na sladké, ale chtěli byste se v rámci očisty vyhnout cukru, můžete si k očistnému čaji připravit datlové kuličky, které toto koření obsahují.

 

INGREDIENCE:

 

200 G DATLÍ MEDJOOL NEBO DATLOVÉ PASTY

170 G MLETÝCH OŘECHŮ

1 LŽÍCE MEDU NEBO JAVOROVÉHO SIRUPU

2 BIO POMERANČE

1 – 2 LŽIČKY NEPRAŽENÉHO KAKAA

¼ LŽIČKY MLETÉHO ANÝZU

¼ LŽIČKY MLETÉHO KARDAMOMU

¼ LŽIČKY MLETÉHO BADYÁNU

¼ LŽIČKA MLETÉ SKOŘICE

1 LŽÍCE KOKOSOVÉHO OLEJE (nemusí být)

 

POSTUP:

Pomeranče omyjte, osušte a ostrouhejte jejich kůru na jemném struhadle. Dejte pozor, ať strouháte jen svrchní oranžovou kůru, vnitřní bílá část je hořká a pokazila by výslednou chuť.  Pokud jste si nepořídili datlovou pastu, tak datle vypeckujte a nasekejte najemno sekáčkem pomocí ručního mixéru, případně je namelte.  Poté datle smíchejte s veškerým kořením, pomerančovou kůrou, sirupem nebo medem, kakaem a mletými vlašskými ořechy, z nichž si malou část nechte na obalení. Pokud nepracujete s datlovou pastou, ale s celými datlemi, přidejte ještě kokosový olej, aby vám hmota lépe držela pohromadě. Z Vypracujte kompaktní, tuhé těsto, z kterého odebírejte malé kousky a v dlaních uválejte kuličky. Dle vašich preferencí kuličky obalte v mletých ořeších nebo v kakau.

Dočetli jste? Ochutnejte

LEROS Bylinkový detox
15%

Bylinkový detox

59 Kč 69 Kč