Otisk barevného léta

Monika Čechová @bylinkova_terapie 5. 8. 2022

Louky i zahrady hýří uprostřed léta nepřeberným množstvím květů všech barev i tvarů. Vyzkoušeli jsme starobylou japonskou techniku a pokusili jsme se přenést krásu květin na látkové prostírání. Dáte si s námi čaj?

leros_srpen_web_044.jpg
Otisk barevného léta

Tataki zome (z japonského tataki rozklepaný a zome barvení) je stará technika přenosu barev z květin na látku pomocí kladívka. Uchovejte si i vy vzpomínku na léto díky unikátnímu otisku rostlin na látkovém prostírání nebo třeba na tričku či textilní tašce.

Příprava látky

Látku můžete dopředu připravit tak, aby vytvořené květinové vzory vydržely více vyprání.  Tento krok není nutný, ale počítejte, že vzor díky opakovaném praní vybledne.

 1. Vyperte látku běžným způsobem a k prášku přidejte 2 lžíce sody na praní. Seženete ji například v prodejnách pro kutily nebo v některých drogeriích. Pro jistotu zopakujte máchání, aby jste si byli jistí, že soda na látce neulpí.
 2. V kyblíku rozpusťte 1/4 hrnku kamence ve dvou hrncích teplé vody. Do roztoku namočte látku alespoň na dvě hodiny. Kamenec seženete opět v drogeriích.
 3. Po  dvou hodinách přidejte do roztoku jednu lžíci sody a jeden hrnek teplé vody. Nechejte látku v roztoku odpočívat přes noc (8 hodin).
 4. Látku vyždímejte a usušte, roztok z ní nevymývejte.
 5. Látku vyžehlete a můžete se pustit do tvorby vzorů.
Tvorba vzorů
 1. Nasbírejte květy, rostliny či listy - čím barevnější škála, tím bude otisk efektnější. My jsme použili sléz, brutnák, komonici, listy hortenzie, plátky růže, květ měsíčku, černuchu, vratič, třezalku, fenykl, lichořeřišnici atd.
 2. Připravte bavlněné prostírání (ideálně bílé), pečící papír, váleček, prkýnko a kladívko
 3. Větší rostliny přejeďte válečkem pro jednodušší manipulaci při konečném tvoření.
 4. Rostliny rozmístěte na látku, tak aby se vám celá kompozice líbila. 
 5. Zakryjte rostliny pečicím papírem a silným klepáním kladívkem je otisknete na látku.  Ideálně vyzkoušejte práci s rostlinami nejříve na malém kousku látky. Některým rostlinám stačí několikrát klepnout, jiné (zejména listy) je potřeba poklepat několikrát silou, aby uvolnily svůj pigment.
 6. Rozklepané rostliny opatrně sejměte.

Dočetli jste? Ochutnejte