Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Pampeliškový olej

Monika Čechová @bylinkova_terapie 4. 5. 2023

Louky jsou doslova poseté zlatými květy pampelišek. Říká se, že májová pampeliška chytá do svých květů nejvíc slunečních paprsků. Navíc jsou tyto krásné žluté květy jsou plné protizánětlivých antioxidantů, flavonoidů, polyfenolů, a minerálů. Všechny tyhle látky podporují a chrání vaše buňky, zklidňují podráždění pokožky a také vyživují suchou kůži, kterou zároveň chrání před stárnutím související s UVB zářením. Vyrobte si domácí pampeliškový olej a rozkveťte do krásy stejně jako pampeliška!

Pampeliskovy_olej (1).jpg
Pampeliškový olej

Právě v májovém období je vhodné vyrobit z rozvitých pampeliškových květů pampeliškový olej.

  1. Natrhejte květy plně rozvitých pampelišek a odstraťe celé zelené okvětní lůžko. Zbydou tak pouze žluté okvětní plátky pampelišky. 
  2. Nechejte na 2 hodiny zavadnout. 
  3. Sklenici vydezinfikujte.
  4. Vložte okvětní lístky pampelišky asi do poloviny obsahu lahve . 
  5. Zalijte olejem (mandlový, slunečnicový nebo z hroznových jader). Všechny květy musí být ponořené pod hladinou oleje – co trčí z oleje na vzduchu, oxiduje a plesniví. 
  6. Sklenici s olejem a květy pak nechejte 14 dní louhovat na sluníčku a denně protřepávejte.
  7. Po 14 dnech květy přefiltrujte a pampeliškový olej pak uchovávejjt v temnu a chladu.

Účinky

Pampeliška má terapeutické schopnosti, eliminuje teplo, zmírňuje otoky a záněty. Díky těmto vlastnostem můžeme pampeliškový olej použít při masáži i obličeje či těla – uvolní svaly do hloubky a zmírní napětí. Má dobrý vliv na bolavé klouby. Její protizánětlivé účinky pozitivně působí na problémy spojené s artritidou a dnou. Výtažky z pampelišky chrání před stárnutí pokožky souvisejícím s UVB světlem. Odborná literatura uvádí tyto účinky: na bolesti svalů, záněty kloubů, na podrážděnou pokožku, špatně se hojící rány a ranky, suchou a popraskanou kůži (například na patách – nebo na změkčení zrohovatělé pokožky), proleženiny nebo na praskající koutky. Pleť krásně vyhladí a působí hojivě.

Můžete vyzkoušet také účinky pampelišky na vaše tělo. Třeba díky naší novince: sirupu Bylinková očista.

Dočetli jste? Vyzkoušejte