Kosmetika s růží pro krásu a harmonii Kosmetika s růží pro krásu a harmonii

Bylinky na akné

Jindřich Čech @__alchymista__ 26. 5. 2023

Mnoho z nás dobře ví, že ačkoliv je akné spojováno zejména s obdobím puberty, můžeme se s ním setkávat i mnohem později, když je mladistvá svěžest už dávnou minulostí. I v tomto případě nám mohou pomoci bylinky. Ty nejlepší pomocníky vám představíme v tomto článku.

Bylinky na akné

Na vině může být mnoho faktorů. Mezi hlavní vlivy patří genetika (může způsobovat nadměrnou citlivost kůže), Hormonální nerovnováha (v pubertě či u žen v průběhu cyklu), poruchy kožní mikroflóry (snadněji se tak uchytí škodlivé bakterie jako je Pityrosporum ovale a Staphylococcus epidermidis), nedostatečná hygiena či nezdravý životní styl. Bohužel není také náhoda, že se vám uher vytvoří den po té, co sníte pytel brambůrků. Když takto zhřešíte, udělejte si potom alespoň šálek našeho čaje Zdravá pleť. Všechny tyto vlivy následně mohou způsobit chronický zánětlivé onemocnění mazových žláz či vlasových folikulů. Tento stav odborně nazýváme jako acne vulgaris. Projevuje se typickým začervenáním, bolestivostí a vznikem uhrů.

Jak tedy na akné vyzrát? Pomoci mohou bylinky v nejrůznějších formách. Mezi nejžádanější patří často bylinné hydroláty. Ty vznikají jako vedlejší produkt při získávání silice neboli esenciálního oleje destilací vodní parou. Dále pleťové vody, kdy silici cíleně rozpouštíme ve vodě. Silice také můžeme zapracovat do krémů, mastí a další kosmetiky. Nikdy jí ovšem nevyužíváme v čistém stavu. Silice je extrémně koncentrovanou směsí látek, které mohou vyvolat vážnou alergickou reakci. Z rostlin však můžeme krom silic získávat v podobě výtažku i celou řadu dalších látek.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Někdo její vůni nemůže vystát, většina ji ale miluje. V levandulové silici se totiž nachází intenzivně vonící linalol, který svým aromaterapeutickým působením může uvolňovat napětí, tišit neklid a pomáhat k lepší relaxaci. Zde účinky levandule nicméně nekončí, neboť s přítomnými tříslovinami účinkuje výrazně protizánětlivě, působí antibakteriálně a zrychluje hojení drobných ranek. Květ levandule je tak ideálním řešením aknózní pleti. Již po několika aplikacích můžete pozorovat zlepšení.

Růže damašská (Rosa damascena)

Další krásně vonící rostlinou je růže. V kosmetice se využívá nejen pro svou uklidňují vůni, ale také pro své mnohé pozitivní účinky. Její silice, která patří po staletí k těm nejžádanějším, najdeme řadu různých látek, nejvíce ovšem geraniol, citronelol, nerol a fenylethylalkohol. Tato směs pak pomáhá tišit zánět, urychlovat hojení, a působí proti bakteriím. Můžeme ji tak aplikovat nejen na kůži, ale květy růže mohou pomoci jako kloktadlo např. při bolesti v krku.

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Mateřídouškový čaj či sirup jste dost možná někdy využili při kašli. Mimo další schopnosti totiž látky z mateřídoušky jako je thymol či karvakrol, pomáhají tělu v boji s bakteriemi. Tyto látky totiž vykazují určité dezinfekční účinky a mohou tak pomoci právě na bakterie, které způsobují či zhoršují vaše akné.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánek patří bylinkám, které nejčastěji využíváme k mírnému uklidnění při nervovém vypětím či k harmonizaci našeho rozbouřeného trávení. Velmi dobře můžeme využít i jeho protizánětlivých účinků při zánětlivých procesech sliznice a kůže. Pomocníkem se tak stává při bolesti v krku, řešení hojení ran kůže, ekzematické pokožky či aknózní pleti. Heřmánek patří nicméně do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), které mají tu neblahou vlastnosti, že mohou u některých osob vyvolat alergickou reakci.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

I měsíček patří do čeledi hvězdnicovitých, platí pro něj proto stejné varování jako u heřmánku. Pro většinu osob nicméně může přinést v rámci péče o pokožku jasné benefity. Působí totiž protizánětlivě a zrychluje tak regeneraci kůže. Po aplikaci některé kosmetiky z měsíčku můžeme pozorovat snížení zarudnutí, bolestivosti a zrychlené hojení.

 

Zdroje:

Fitoterapia - A review of phytotherapy of acne vulgaris: Perspective of new pharmacological treatments

Archives of Dermatological Research - Promising plant-derived secondary metabolites for treatment of acne vulgaris: a mechanistic review

Fytoterapie perem lékaře - Karol Mika

Dočetli jste? Vyzkoušejte