Heřmánek pravý Zázrak lidového léčitelství s nepřeberným využitím

Heřmánek pravý Zázrak lidového léčitelství s nepřeberným využitím

Má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Bývá častou součástí koupelí. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné - urychlují jejich hojení.

Latinský název Chamomilla recutita

Lidové názvy Kamilka, Harmaníček, Polní heřmánek, Voňavý rmen, Matrikária, Rumánek

Sbíraná část Květ (Matricariae flos)

Účinky na pleť Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfekčně. V bylinkářství je využíván na špatně hojící se rány, spáleniny a jizvy. Teplé obklady uleví bolavým místům a opuchlým očím.

Obsahové látky Silice (složkami jsou chamazulen, alfa-bisabolol, jeho A a B oxidy, dicykloéthery, sesquiterpeny), kumariny (umbelliferon, herniarin), sliz, flavonoidy (apigenin), sesquiterpenické laktony.

Doba sběru Červen - září

Sušení, sesychací poměr Sušíme rychle na stinných suchých místech v tenkých vrstvách (nejvýše 2 cm) na lískách nebo na hustých sítech. Pomalým sušením heřmánek ztrácí barvu a obsahové látky. Nesušíme na slunci. Za nepříznivého počasí lze dosušit umělým teplem do 40 °C. Heřmánek se při sušení nepřevrací, neboť se snadno drolí. I při ukládání do obalů (papírové pytle) zacházíme s drogou velmi opatrně, neboť odrolené a rozpadlé úbory zhoršují kvalitu. Nejlepší kvalita drogy nesmí obsahovat prosev a musí mít co nejkratší stopky. Sesychací poměr: 5 - 6:1.

Kde se ukrývá Heřmánek pravý

LEROS Dětský čaj bylinný
17%

Dětský čaj bylinný

49 Kč 59 Kč
LEROS Radostné usínání
15%

Radostné usínání

59 Kč 69 Kč
LEROS Spánek & nervy
17%

Spánek & nervy

49 Kč 59 Kč
LEROS Nervinae pro koně

Nervinae pro koně

650 Kč
LEROS Alvisan NEO sypaný
SÚKL kvalita

Alvisan NEO sypaný

LEROS Alvisan NEO
SÚKL kvalita

Alvisan NEO

LEROS Spánek & nervy
35%

Spánek & nervy