Heřmánek pravý Zázrak lidového léčitelství s nepřeberným využitím

Heřmánek pravý Zázrak lidového léčitelství s nepřeberným využitím

Má protizánětlivé a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Bývá častou součástí koupelí. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné – urychlují jejich hojení.

Latinský název Matricaria chamomilla syn. Chamomilla recutita

Lidové názvy Kamilka, harmaníček, polní heřmánek, voňavý rmen,marunka, rumánek

Popis a výskyt Jednoletá bylina domácí pravděpodobně v jižní a východní Evropě, v současnosti rozšířená po celé Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii. Pěstuje se v mnoha kultivarech v polních kulturách. Pravý heřmánek má vyklenutý žlutý střed květenství s bílými jazykovitými květy okolo. Má intenzivní charakteristickou vůni.

Zpracování Sbírají se celé, plně kvetoucí květní úbory, které se rychle suší.

Účinné látky Silice (0,5–1,5 %,hlavními složkami α-bisabolol a jeho oxidy, matricin, bisabolen, farnesen aj.). Destilací získaná silice je modře zbarvená, protože z bezbarvého matricinu vzniká chamazulen. Silice získaná extrakcí za studena je žlutá či nazelenalá. Kromě silice jsou přítomny kumariny (umbelliferon, herniarin), sliz, flavonoidy (apigenin, luteolin) a hořčiny.

Účinky Heřmánek se používá na zklidnění trávicí soustavy, hlavně při nadýmání. Má protizánětlivé účinky a působí při spazmech a kolikách. Zevně se užívá ke koupelím, výplachům, obkladům nebo ve formě masti, k ošetřování podrážděné kůže, špatně se hojících ran a zánětlivých procesů.

Rizika Jde o bezpečnou rostlinu, bez závažných rizik. Zřídka se vyskytuje alergie.

Dávkování Jednotlivá dávka 1,5 až 4 g ve formě nálevu (čaje), 3× denně. Používá se často i ve formě tinktury nebo tekutého extraktu.

Zajímavosti Historicky se květy heřmánku používali při horečkách, protože květy připomínaly slunce, které je symbolem tepla a horka. Příbuzným druhem je rmen sličný neboli římský heřmánek. Má obdobné obsahové látky i účinky.

Sbíraná část Květ (Matricariae flos)

Sušení, sesychací poměr Sušíme rychle na stinných suchých místech v tenkých vrstvách (nejvýše 2 cm) na lískách nebo na hustých sítech. Pomalým sušením heřmánek ztrácí barvu a obsahové látky. Nesušíme na slunci. Za nepříznivého počasí lze dosušit umělým teplem do 40 °C. Heřmánek se při sušení nepřevrací, neboť se snadno drolí. I při ukládání do obalů (papírové pytle) zacházíme s drogou velmi opatrně, neboť odrolené a rozpadlé úbory zhoršují kvalitu. Nejlepší kvalita drogy nesmí obsahovat prosev a musí mít co nejkratší stopky. Sesychací poměr: 5–6 : 1.

Doba sběru Červen–září

Účinky na pleť Heřmánek působí protizánětlivě a dezinfekčně. V bylinkářství je využíván na špatně hojící se rány, spáleniny a jizvy. Teplé obklady uleví bolavým místům a opuchlým očím.

Kde se ukrývá Heřmánek pravý

LEROS Hluboký spánek
15%

Hluboký spánek

59 Kč 69 Kč
LEROS Dětský čaj bylinný
17%

Dětský čaj bylinný

49 Kč 59 Kč
LEROS Radostné usínání
15%

Radostné usínání

59 Kč 69 Kč
LEROS Spánek & nervy
36%

Spánek & nervy

29 Kč 45 Kč
LEROS Spánek & nervy
15%

Spánek & nervy

59 Kč 69 Kč
LEROS Nervinae pro koně

Nervinae pro koně

739 Kč