Mrkev obecná Zdroj β-karotenu pro bystřejší zrak

Mrkev obecná Zdroj β-karotenu pro bystřejší zrak

Dietetikum. Zdroj β-karotenu – provitamínu A, který prospívá zraku (chrání před šeroslepostí). Její dietetické účinky se využívají při střevních a žaludečních poruchách, zejména kojenců a rekonvalescentů.

Latinský název Daucus carota

Lidové názvy Mrkev, mrkva

Popis a výskyt Rostlina z čeledi miříkovitých, pěstovaná jako kořenová zelenina. Jde o kulturní rostlinu vzniklou z původní divoké mrkve, která má původ v jižní Asii (oblast Afghánistánu, Íránu a Pákistánu).

Zpracování Sklízí se dužnatý kořen, a to většinou od července do října, pozdní odrůdy v září a říjnu. Sbírá se i plod. Naprostá většina kořenové produkce slouží jako zelenina. V čajových směsích jako jemně řezaný sušený kořen.

Účinné látky Vitamíny, zejména β-karoteny – prekurzory vitamínu A zodpovědné za oranžovočervenou barvu. Dále cukry, vláknina, bílkoviny, minerály.

Účinky Dietetikum. Zdroj provitamínu A, který prospívá zraku (chrání před šeroslepostí). Její dietetické účinky se využívají při střevních a žaludečních poruchách, zejména kojenců a rekonvalescentů.

Rizika Bez nežádoucích účinků. Čerstvá nať může u citlivějších osob dráždit kůži.

Dávkování U mírných průjmů nebo jiných střevních potíží dětí 20 až 40 g čerstvé strouhané mrkve, Tradiční je i nálev z 5 až 10 g sušené mrkve.

Zajímavosti Oranžová varianta mrkve byla vyšlechtěna až v 17. století v Nizozemí z původní černě zbarvené mrkve.

Sbíraná část Kořen, plod (Dauci sativi radix, Dauci fructus)

Sušení, sesychací poměr Plod se získává krátce před dozráním. Okolíky se seřežou, vymlátí a semeno se dosuší. Droga má charakteristický kořenitý pach a kořenitou nahořklou chuť. Kořen se sklízí, je-li dostatečně velký a dužnatý.

Doba sběru Krátce před dozráním

Kde se ukrývá Mrkev obecná