Voňavé poklady přírody.

Někdo to rád horké aneb afrodiziakální byliny

Jindřich Čech @__alchymista__ 10. 2. 2023

Svátek lásky se blíží, a tak možná přemýšlíte nad tím, jak si ho zpestřit s tím, kdo je Vašemu srdci nejdražší. Rozvířit vášeň a podpořit něžné zážitky mohou afrodiziaka, tedy skupina rostlin, jejíž název je odvozen od Afrodité (bohyně krásy, lásky a plodnosti), a které svým účinkem pomáhají podporovat sexuální vzrušení a libido.

Afrodiziakalní_byliny (1).jpg
Někdo to rád horké aneb afrodiziakální byliny

V historii se setkáváme s mnohými pokusy o vyhledání prostředků na podporu milostných prožitků. Mnohé z nich dnešním pohledem hodnotíme kriticky, a to buď kvůli jejich neúčinnosti či nebezpečnosti. Například známé španělské mušky (puchýřník lékařský, brouk z jihu Evropy) skutečně díky obsahu kantaridinu zlepšovaly prokrvení a podporovaly erekci. Zároveň je však tato látka značně toxická a snadno tak dojde k předávkování. To bychom vám na Valentýna rozhodně nepřáli. Proto se zaměříme na několik bylin, které jsou relativně bezpečné, a jejichž účinky jsou podpořeny vědou.

 

Petržel

Na mysli nám může vyvstanout české pořekadlo: “Petržel, aby dlouho vydržel.”, které se nejspíš zakládá na pravdě. Kořen petržele je tradičně využíván v našich končinách jako afrodiziakum, neboť pomáhá podporovat prokrvení mužských orgánů. Účinku zelenina vděčí za přítomnost silice, jejíž důležitou součást tvoří látka apiol. Ta má schopnost rozšiřovat cévy a zvyšovat tak prokrvení. Silice má navíc také známý močopudný účinek. Efekt pravděpodobně podporuje také přítomnost flavonoidů, které pomáhají podporovat zdraví cévního systému. V rámci studií byl dlouhodobý příjem potravin bohatých na flavonoidy spojen se sníženou mírou četnosti a závažnosti poruch erekce (pozn.: petržel nicméně není doporučeno užívat dlouhodobě z důvodu nežádoucích účinků). Výzkum na potkanech ukázal také na to, že má petržel účinek na zdraví varlat, počet a kvalitu spermií. Bylinu proto použil herbarista do naší směsi Mužská touha.

Kotvičník zemní

Další rostlinou, kterou lze doporučit pro okořenění si dlouhých zimních večerů, je kotvičník zemní. Bylina se často užívá z důvodu přesvědčení, že účinné látky mohou zvyšovat hladiny testosteronu a tím podpořit zvýšení vitality, vzrušivosti, nabývání svalové hmoty, zlepšení funkce varlat a také na podporu erekce svým účinkem na produkci oxidu dusnatého, který hraje roli při erekci. Vědecký výzkum není nicméně jednoznačný: přestože některé studie určité účinky potvrzují, další je vyvrací. Překvapením tak může být, že kotvičník přináší benefity do milostného života žen. Není však třeba mít strach, že  se ženám po kotvičníku zvýší hladina testosteronu a naroste plnovous. V ženském těle funguje trochu jinak, a na rozdíl od mužů zvyšuje nejspíše hladiny ženských hormonů jako je estradiol či folikulostimulační hormon, které mají mimo jiné vliv na libido. V několika studiích byl ženám kotvičník podáván po dobu několika týdnů. Výsledek byl ten, že užívání kotvičníku u nich vedlo ke zvýšení touhy, vzrušení a uspokojení. Zdá se, že pomoci může i při neplodnosti spojené se syndromem polycystických ovarií.

Maca

Fungování testostosteronu ovlivňují i další byliny. Podívat se můžeme třeba na řeřichu peruánskou, kterou můžete znát také pod názvem maca. Při dlouhodobém užívání je ceněná jako adaptogen, neboť pomáhá člověku harmonizovat jeho náladu, podporuje vytrvalost, zlepšuje však také paměť a schopnost učení. Své nezastupitelné místo nachází ovšem také jako afrodiziakum. U mužů neovlivňuje přímo hladiny testosteronu, ale funguje spíš tak, že pomáhá mužskému tělu testosteron lépe využívat a být k němu citlivější. To se projevuje mimo jiné zvýšením počtu a kvality spermií, podporou vzrušivosti a zlepšeným výkonem. Díky látkám s estrogenními účinky (látky se podobají estrogenům, tedy ženským pohlavním hormonům) je doporučován také ženám. Ocení ho zejména ženy po menopauze, které mají hladiny ženských pohlavních hormonů snížené. Maca u řady z nich vedla k potlačení negativních symptomů, které souvisejí s menopauzou, včetně sníženého libida.

Damiana

Poslední bylinou je pastela rozprostřená neboli damiana. Ta je ceněná právě pro své účinky na vzrušivost, a to jak u mužů, tak u žen. Na potkanech bylo zjištěno, že blokuje enzym, který odbourává oxid dusnatý. Ten se tak následně v krvi hromadí, což vede k podpoře jeho účinků - rozšiřování cév, zvýšení prokrvení a tím i citlivosti. Obdobně funguje mimochodem i “modrá pilulka” pro muže. Účinek si v tomto případě nicméně pochvalují i ženy. Damiana má také další benefity. Mezi ty nejzajímavější, které se pravděpodobně podepisují na účinku, patří snižování stresu a zmírnění úzkostí. Tato bylinka tvoří základ obou našich směsí Mužská a Ženská touha.

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Ženská touha
13%

Ženská touha

69 Kč 79 Kč
LEROS Mužská touha
13%

Mužská touha

69 Kč 79 Kč