Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Tradice od roku 1954

Leros 16. 6. 2019

S bylinkami pracujeme více než 60 let. Ctíme tradice, ale zůstáváme čerství.

Špiníme si ruce od poctivé práce. Už 60 let.
Tradice od roku 1954

Příběh je to, co lidé potřebují

Příběhy všichni čteme, sledujeme a v první řadě je žijeme. Jeden, ten náš, vám povíme. Léčivé rostliny daly základ slovu LEROS, značce, která má v erbu lipové květy a lístek. Je česká, tradiční a šest dekád se svědomitě věnuje zpracování bylin primárně do čajových šálků. Původní státní podnik byl v devadesátých letech privatizovaný a v roce 2018 se stal členem rodiny Kofola.

Zdá se to až neuvěřitelné, ale je to již 60 let, co poprvé místo čpícího tabáku zavoněla kolem Dřevárky ve Strážnici vůně heřmánku a máty. Pole se rozzářila zlatavými diviznami, slunně oranžovým měsíčkem a svátečně tmavofialovým slezem. Bělavý heřmánek římský se vinul kolem statku jako závoj a v jeho kontrastu ještě více vynikalo barevné spektrum všech našich léčivek. Duhový koberec objímal strážnickou Dřevárku jako šála, která lahodila zraku i čichu kolemjdoucích. Pokud se ovšem zrovna sušil aromatický kozlík lékařský, to pak lidé krčili nos až na návsi.

Tradice od roku 1954

Vznikli jsme jako malé pracoviště a postupně, rok od roku, květ po květu, jsme se stali firmou, jejíž značka je ekvivalentem bylinkářského umění. Jsme LEROS, léčivé rostliny jsou našim uměním již více než 60 let. Společnost vznikla v roce 1994, avšak plynule navázala na 40letou tradici státního podniku Léčivé rostliny – Zbraslav, jehož počátky se datují od roku 1954.

Dnes už disponujeme plně vybavenými pracovišti, sušárnami, několika hektary pozemků, technologiemi i personálem. Ale nebylo tomu tak vždy. Malý pracovní kolektiv se postupně rozrůstal a jak přibýval počet zaměstnanců, přibývaly i zkušenosti. Jeden pětiletý plán následoval druhý, a nakonec se malý závod proměnil v majestátní podnik. Co všechno se však událo za celé tři generace naší existence? Pohodlně se usaďte, budeme vám vyprávět příběh bylinek.

Naše vize a poslání: od chemie zpátky k přírodě

Čechy jsou svým mírným podnebím ideální na pěstování bylin všeho druhu. I když farmaceutický průmysl dominuje, zájem o léčivé rostliny nepoklesl, ba naopak, obloukem se k nám vrací jako trend. Už od samého počátku bylo naším posláním dodávat na trh vysoce kvalitní bylinné čaje lokální výroby. Věděli jsme, že náš obor má velký potenciál, že zdraví lidí je na prvním místě a budeme-li dělat naši práci s opravdovým zájmem, máme šanci změnit jedno celé velké odvětví. Nebylo by skvělé navrátit se, alespoň částečně, od chemických farmak zpátky k moudré přírodě? 

Osobní zainteresování způsobilo, že společná vize vrostla do srdcí našich zaměstnanců jako popínavý chmel. Díky tomu se celý proces setí, pěstování, sklízení a sušení stal morální záležitostí, na které závisela čest každého z nás. Naši pověst jsme postavili na prvotřídní kvalitě pečlivě hlídané napříč celým výrobním procesem. Pěstované i vykupované suroviny přísně kontrolujeme a zpracováváme ve výrobním závodě ve Strážnici a v centrále společnosti ve Zbraslavi. Naše vlastní laboratoře jsou certifikované Státním ústavem pro kontrolu léčiv, což zaručuje maximální bezpečnost všech našich produktů.

Jak jsme nabývali zkušenosti

Jak už to bývá, každé velké budování je doprovázené také počátečními nezdary. I v LEROSu jsme se museli vypořádat s prvotními problémy s pěstováním. Jak jsme se v našem řemesle zdokonalovali, postupně jsme je jeden po druhém odstraňovali. Na úplném začátku jsme neměli s pěstováním léčivých rostlin žádné zkušenosti a informace jsme čerpali pouze z tehdejší dostupné odborné literatury. Jakmile jsme založili první hektarové plantáže, nebylo již cesty zpět a ruční hospodaření musela nahradit mechanizace. Využili jsme dostupné zemědělské stroje a důmyslně je poupravili k našim účelům. Ze sklízeče špenátu se tak stal sběrač náprstníku vlnatého a hrobkovač brambor posloužil jako sazeč máty peprné. Jakmile jsme měli zpětnou vazbu na naše snažení, začali jsme investovat do vlastních zemědělských strojů na míru. 

Bojovat proti škůdcům a plísním bylo neméně důležité. Odjakživa jsme dbali na co největší šetrnost při ošetřování rostlinek s vědomím, že naše byliny slouží pro zdravotnické účely. Normy přísně dodržujeme i dnes. Kvalitu celého procesu potvrzují udělené a pravidelně obnovované certifikáty HACCP, ISO, GMP a další. Všechny farmaceutické bylinné produkty jsou vyráběny výhradně bez chemických a konzervačních přísad. Výrobky od LEROSu zakoupíte v lékárnách, mimo farmaceutických léčiv pak i v široké síti drogerií, obchodních řetězců či dalších nezávislých prodejnách.

Přes půl milionu balení léčivých čajů

Jak se hektar za hektarem rozrůstaly naše kolébky léčivých bylinek, zcela přirozeně přišlo období přerodu účelového hospodářství v průmyslovou činnost. V roce 1966 se ve Strážnici uvolnil prostor bývalých stájí a na místo chovných zvířat se do stodoly postavil stroj na drcení bylin. Již v prvních letech od zavedení se podrtilo 200 tun náprstníku a maliny a veškeré zpracování od začátku až do konce se tak postupně plně obstaralo ve Strážnici.

Podobně významný byl posun i v balení čajů a bylinných směsí, v roce 1975 se zabalilo neuvěřitelných 795 000 balíčků – a to byl teprve začátek. Dnes se produkty LEROSu exportují ve statisících do celého světa.

Děkujeme vám

Od prvního pole s heřmánkem jsme ušli dlouhou cestu, opředenou tvrdou a poctivou prací, stejně jako zadostiučiněním a radostí z úspěchu. Nejenže věříme, ale také víme, že naše činnost má smysl. A co více si dnes člověk může přát? Děláme podnikání s přidanou hodnotou, kterou ucítíte v každém květu divizny, v každém stonku pampelišky a v každém doušku meduňkového čaje. Ať vás vůně mateřídoušky provází na každém vašem kroku. A nezapomeňte si ji koupit nejraději sušenou v krabičce od LEROSu.