Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Violka a její tři barvy

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 6. 5. 2023

Violku trojbarevnou zná téměř každý. Roste v mnoha zahradách jako drobná okrasná rostlinka, jejíž květ je sice převážně modrý až fialový, ale část korunních lístků může být zabarveno do žluta a bíla. Existují i varianty bez fialové barvy – pouze žlutobílé. Okvětní lístky jsou často protkány tmavšími liniemi, což jim dodává jedinečný a složitý vzhled.

Violka a její tři barvy

Ostatně, violka trojbarevná není jen jedna, ve střední Evropě jsou k nalezení hned čtyři poddruhy: violka trojbarevná pravá, vzácnější violka trojbarevná různobarevná, violka trojbarevná skalní a violka trojbarevná Curtisova. A aby toho nebylo málo, existuje také řada uměle vyšlechtěných okrasných odrůd. Ale ať už utrhnete jakoukoli, můžete získat účinnou bylinu na mnoho nemocí a neduhů. Původně byla violka rozšířena jen v Evropě a střední Asii, ale vlivem člověka se rozšířila a v současné době ji lze nalézt v severní Africe, na Sibiři, v Severní Americe a dokonce i na Novém Zélandu či v Indii.

Během antického období se věřilo, že jde o bylinku přinášející lásku, touhu a zamilovanost, a také se kytice fialek používala na odhánění zlých duchů a jako ochrana před nemocemi. Kromě těchto mystických pověr má violka trojbarevná dlouhou historii léčebného využití. Sbírá se kvetoucí nať, která se po usušení používá při zánětech mandlí a infekcí dýchacích cest – rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Pomoci může i při nachlazení a bolesti v krku. Zvyšuje činnost močového ústrojí a potních žláz. Lokálně se užívá při zánětech pokožky a kožních onemocněních jako jsou ekzémy, lupénka a akné.

Zmíněné účinky jsou způsobeny hned několika skupinami přírodních látek. Jsou zde přítomny flavonoidy, například violanthin, kvercetin a rutin, které mají výrazné protizánětlivé účinky a zlepšují i stav cévních stěn. Violka obsahuje též asi 10% slizových látek, které jsou tvořeny glukózou, galaktózou, arabinózou a rhamnózou. Ty ve spolupráci se saponiny, kterých je ve violce kolem 4%, napomáhají vykašlávání. Nesmíme zapomenout ani na fenolický glykosid violutosid a třísloviny. Violka trojbarevná je fascinující a všestranná rostlina, která je již po staletí ceněna pro svou krásu a léčivé účinky. Ať už se z ní těšíte pro její zářivé květy, nebo ji používáte k podpoře zdraví, je skutečným pokladem přírody. I my v LEROSU používáme violku třeba v čajové směsi „Zdravá pleť“.Můžete vyzkoušet také jeden z našich receptů na dezert ozdobený těmito něžnými kvítky.

 

Dočetli jste? Vyzkoušejte