Citronový chlebíček s violkami

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 10. 5. 2022

Sezóna českého letního ovoce se blíží, ale než jeho barvami začnou hýřit naše zahrady a farmářské trhy, připravila jsem pro vás osvěžující citronový chlebíček, který si můžete ozdobit jedlými květy violky trojbarevné nebo vonné, které téměř do konce jara rostou v lesích, v parku či louce nebo je najdete kolem svého domu.

IMG_1357.jpeg
Citronový chlebíček s violkami

Violky jsou nejen milé, krásně voňavé, a udělají radost, když je dostaneme jako ozdobnou kytičku, ale řadí se i mezi nejstarší léčivé rostliny. Kdysi se doporučovalo k violce přivonět, když vás bolela hlava. Dnes se využívá především k podpoře normální funkce dýchacích cest pro svoji schopnost rozpouštět hleny a také při detoxikaci, jelikož dokáže čistit krev a tím pomoci i při kožních chorobách.

Do chlebíčku jsem navíc přidala pár lžiček konopného semínka, které také obsahuje velké množství látek důležitých pro naše zdraví.  Kdysi se u nás pěstovalo ve velkém množství a ve starých kuchařkách s ním najdete spousty zajímavých receptů, než ho vytlačily jiné potraviny šířící se díky průmyslové revoluci. Konopné semínko pomáhá regulovat hladinu cholesterolu, posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat zdravou pleť, vlasy, dodává energii a posiluje svalovou hmotu. Pro svůj významný účinek na pleť, se doporučuje podávat i při kožních onemocněních jako je lupenka nebo ekzém.

Obvykle citronové moučníky ochucuji citronovou šťávou a kůrou, ale tentokrát jsem k těmto ingrediencím ještě přidala mojí oblíbenou citronovou trávu v podobě prášku a poprvé vyzkoušela, jak zapůsobí ve sladkém. Voňatka citronová, u nás známá jako citronová tráva pochází sice z Asie, ale doma si ji můžete za oknem vypěstovat jako jakoukoliv jinou bylinku. Tato rostlina svým vzhledem připomíná obyčejnou trávu, a kromě úžasné citronové vůně a chutě, má též léčivé účinky. Pomáhá při chřipce a nachlazení, upravuje špatné trávení, poradí si se stresem i únavou a díky antioxidačním účinkům má skvělý vliv na pomalejší stárnutí buněk. Mimo jiné působí dobře na podrážděnou pleť a nejrůznější otoky, urychluje hojení ran a celkově je obdařena protizánětlivými účinky.

Všechny zmíněné léčivky – violka trojbarevná, konopná semínka, citronová tráva, přispívají ke zdraví pleti, jež lze využít i u projevů stárnutí kůže jako jsou vrásky, nepružná a suchá kůže a spolu ještě s lopuchem větším jsou obsaženy v čaji LEROS Zdravá pleť. Dobrý čaj s kouskem nadýchaného moučníku patří k příjemným chvílím, kdy si člověk odpočine v náročném každodenním shonu a když navíc můžete podpořit krásu své pleti, je radost z takového momentu ještě větší.

Ingredience

3 velká vejce

170 g hladké špaldové mouky

170 g moučkového cukru (nebo zdravější verze 110 g erythritolu a 80 g datlového cukru)

170 g másla pokojové teploty

Šťáva a kůra z 1 bio citronu

4 lžičky prášku z citronové trávy

2 lžičky kypřícího prášku

8 lžiček konopných semínek

Kousek másla a hrubá mouka na přípravu formy

Šlehačka nebo smetanový jogurt k servírování

Violky na ozdobení

Postup
  1. Rozehřejte troubu na 180˚C a formu na chlebíček vymažte máslem a vysypte hrubou moukou.
  2. Máslo a moučkový cukr ušlehejte v kuchyňském robotu do světlé a nadýchané hmoty.
  3. Poté postupně přidávejte žloutky a šlehejte dále.
  4. Přidejte mouku, prášek do pečiva, konopná semínka, citronovou kůru a šťávu, prášek z citronové trávy a důkladně promíchejte, aby se všechny ingredience dobře spojily.
  5. Na závěr do směsi vmíchejte z bílků ušlehaný sníh.
  6. Směs nalijte do připravené formy a pečte 30-40 minut, nebo dokud špejle zapíchnutá doprostřed dortu nevyjde čistá. Chlebíček nechte po jeho upečení vychladnout na mřížce a poté ozdobte šlehačkou nebo smetanovým jogurtem a violkami.

Dočetli jste? Ochutnejte