Zažijte léto s levandulí.

Na Hromnice zima s jarem potkají se

Monika Čechová @bylinkova_terapie 2. 2. 2022

Jak praví lidová pranostika, 2. února na Hromnice se potká zima s jarem. Tento svátek slavili již staří Slované a Keltové a význam měl i pro naše prabáby.

Na Hromnice zima s jarem potkají se

Slovanská obdoba tohoto svátku souvisela s Perunem, bohem hromu a blesku, který se burácivě probouzel ze zimního spánku. Lidé v té době uklízeli po zimě, vymetali stáje, čistili topeniště a zapalovali hranice. Čas Hromnic bych však vnímán jako ideální čas nejen k úklidu domu, ale i vlastního nitra. Pokud se chcete inspirovat touto tradicí, můžete vyzkoušet třeba naše čaje Očista těla a mysli. Očistný charakter měly také posvátné ohně, které zaháněly zlé duchy. Mezi další zvyky patřil rituál první orby nebo návštěvy u posvátných studánek. O Hromnicích se také nesmělo klít, mluvit nevážně, tancovat ani žertovat, protože se věřilo, že ten, kdo zákaz poruší, „zemře bez světla".

V minulosti se v tomto období slavil příchod jara a návrat světla, proto se dodnes říká „na Hromnice o hodinu více“ nebo „Hromnice – jara svíce". Astronomicky se jedná o čtvrtící den mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností.

V současnosti příchodem Hromnic končí vánoční doba a všechny ozdoby z Vánoc už by měly být schované.

Hromničky

Pobožní lidé o Hromnicích chodívali do kostela posvětit své bílé svíčky, kterým se říká „Hromničky“ a se kterými jsou spojovány lidové a magické rituály. Hromničky se poté zapalovali v oknech, když přišla bouřka či hromy a lidé věřili, že jejich moc ochrání celý dům před hromy, blesky a špatným počasím.

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Mysl očista
13%

Mysl očista

69 Kč 79 Kč
LEROS Tělo očista
13%

Tělo očista

69 Kč 79 Kč