Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Čajovec kapský Bezkofeinový čajovník z Jižní Afriky

Čajovec kapský Bezkofeinový čajovník z Jižní Afriky

Rooibos je čajovina bez kofeinu s antioxidačním účinkem. Obsahuje rovněž celou řadu minerálních látek a hlavně dobře chutná.

Latinský název Asphallathus linearis

Lidové názvy Rooibos, red bush tea, redbush

Popis a výskyt Suchomilný vzpřímený keřík či keř dorůstající výšky až 2 metry. Má trojčetné listy a obvykle žluté květy. Roste ve velkém počtu druhů (až 280) výhradně v Jižní Africe. Množení semeny nebo řízky je totiž obtížné a rostliny mají specifické nároky na stanoviště.

Zpracování Sbírají se listy, které se podrtí a nechávají fermentovat. přičemž získávají červenohnědou barvu. Pak se usuší. Slouží k výrobě horkého nápoje zvaného rooibos.

Účinné látky Flavonoidy (např. kvercetin, rutin, katechin, vitexin), dihydrochalkony (aspalathin, nothofagin), fenolické kyseliny, minerální látky (Cu, F, Mn).

Účinky Rooibos neobsahuje kofein, má nízký obsah tříslovin a obsahuje flavonoidy, u nichž byl prokázán příznivý antioxidační účinek. Obsahuje rovněž celou řadu minerálních látek. Lidově se v JAR se užívá při dětských kolikách, alergiích, astma a kožních problémů.

Rizika Bez vážnějších rizik.

Dávkování 1 až 2 g na šálek.

Zajímavosti Z rooibosu se dá připravit i espressu podobný nápoj – red espresso.

Sbíraná část List

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru Leden–březen

Kde se ukrývá Čajovec kapský