Blog

Bez něj to není ono! S lípou to jde líp!

Bez něj to není ono! S lípou to jde líp!

Přečíst příběh
Pusa modrá od borůvek

Pusa modrá od borůvek

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je rostlinnou, která má speciální místo v srdcích mnoha z nás. Plody tohoto malého keře totiž nejen dobře chutnají, ale také, jak dobře víte, intenzivně barví. Po jejich sběru proto leckdy máme nejen modré ruce, ale i pusu, od neustálého uzobávání. Já jsem si vždycky říkal: za každou borůvku, co dám do hrnečku, si jednu dám do pusy. Odměna za tvrdou práci zkrátka musí být.

Eukalyptus: zázrak z Austrálie

Eukalyptus: zázrak z Austrálie

O tom, že se medvídek koala živí výhradně listy eukalyptu, se učí už na základní škole. Správně česky se ovšem tato dřevina jmenuje blahovičník a pochází původně z Austrálie a okolních ostrovů. Domorodcům jeho silně aromatické listy sloužili jako nouzový zdroj vody a prevence horečnatých onemocnění. I první kolonisté začali blahovičník užívat a brzy zjistili, že vůně blahovičníku odpuzuje létající hmyz a silice vydestilovaná z těchto listů má výrazné dezinfekční vlastnosti. Dokonce se eukalyptus stal prvním exportním zbožím z Austrálie do Evropy.

Já nejsem fiala, já jsem Verbascum

Já nejsem fiala, já jsem Verbascum

Diviznu zná téměř každý. Její nápadně vysoký stvol nesoucí výrazně žluté květy nelze v létě přehlédnout. Ostatně, už Křemílek s Vochomůrkou jí ve známém večerníčku omylem vypěstovali, a to za bujarého pokřiku „Vstávej semínko, holala, bude z tebe fiala“. Ovšem nevyrostla fiala, nýbrž Verbascum neboli divizna.

Douška mateří od kašle uleví

Douška mateří od kašle uleví

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) vás okouzlí vůní a překvapí svými účinky. Bylinka je domácí v téměř celé Evropě, nicméně každý region zná pokaždé trochu jinou mateřídoušku. Velmi se totiž různí složení její silice (esenciálního oleje), která zodpovídá za většinu jejích účinků. Bylinky tak v každé zemi nejen že trochu jinak voní, ale také i jinak fungují. U nás je často považována za jednu ze svatojánských bylin.

Bylinky na akné

Bylinky na akné

Mnoho z nás dobře ví, že ačkoliv je akné spojováno zejména s obdobím puberty, můžeme se s ním setkávat i mnohem později, když je mladistvá svěžest už dávnou minulostí. I v tomto případě nám mohou pomoci bylinky. Ty nejlepší pomocníky vám představíme v tomto článku.

Violka a její tři barvy

Violka a její tři barvy

Violku trojbarevnou zná téměř každý. Roste v mnoha zahradách jako drobná okrasná rostlinka, jejíž květ je sice převážně modrý až fialový, ale část korunních lístků může být zabarveno do žluta a bíla. Existují i varianty bez fialové barvy – pouze žlutobílé. Okvětní lístky jsou často protkány tmavšími liniemi, což jim dodává jedinečný a složitý vzhled.