Blog

Bylina svatého Jana

Svatojánské rituály
Svátek svatého Jana Křtitele (24. červen) je spojený s nástupem letního slunovratu, jehož původ pochází ještě z pohanských dob. Začíná léto, čas plodnosti a úrody. Slunce, zdroj světla a tepla a předpoklad pro bohatou úrodu, doputovalo k obratníku Raka a bude se navracet zpět k rovníku. Nastává nejdelší den a nejkratší noc. Slunce v tento den ztrácí svoji moc, proto v souladu s pohanskými představami ožívají nadpřirozené síly a otevírá se brána mezi světy. Odtud pramení řada obyčejů, zvyků a rituálů. Naši předkové o svatojánské noci využívali potenciálu živlů vody a ohně, věštili a čarovali, sbírali devatero bylin nebo hledali květ zlatého kapradí a poklady ukryté ve skalách.

Svatojánské byliny
Svatojánské býlí se v minulosti sbíralo o půlnoci v předvečer svátku sv. Jana Křtitele, tedy z 23. na 24. 6. V tu dobu hořely svatojánské ohně a věřilo se, že byliny natrhané v tuto magickou noc disponují kouzelnými schopnostmi. Svatojánská noc je spojena s vodou, bylinami a kultem ohně. Nezadané dívky sbírají devatero kvítí, ze kterého pletou věnce, vhazují je do vody a čekají kam doplují a zda najde věnec svého milého. Nebo si svazeček devatera kvítí vkládají pod polštář a ve snu čekají, zda se zjeví jejich nastávající ženich.

Mýty a pověsti o léčivých rostlinách
Rostliny, které dokázaly lidem pomáhat s jejich nemocemi a problémy byly vždy ceněny a uctívány. Naši předci ovšem neměli tušení o obsahových látkách, které interagují s naším organismem a tak veškerou jejich léčivou moc spojovali s nadpřirozenou mocí bohů a s magií. Není proto divu, že se kolem jejich léčivých schopností utvořily velmi bohaté legendy, které přežívají až do dnešních dní.

Podběl lékařský - první posel jara
Když se na pomezí zimy a jara pár dnů oteplí, začnou se objevovat první hlavičky žlutých květů – to rozkvétá podběl lékařský dříve nazývaný koňské kopyto. Nejspíše proto, že jeho listy mají tvar podkovy. Faktem také je, že je to jedna z prvních bylin osídlující poškozenou písčitou půdu – ve středověku obvykle rozrytou kopyty koní a koly povozů. Dnes ho ve větší míře najdete například v okolí jezer zbylých po těžbě písku na Královéhradecku. Tyto květy lákají mnoho sběračů léčivých rostlin, protože podběl je stále hojně využívanou léčivkou, a to i přesto, že jeho užívání je spojeno s určitými riziky a omyly.

Zimní květy aneb k čemu je dobrá sněženka a čemeřice?
Zimní příroda často působí nevlídně a ponuře. Ale i v tomto ročním období můžete oživit svou zahradu pomocí rostlin, které v lednu a únoru nejen raší a zvedají zelené listy nad sněhový koberec, ale dokonce i kvetou a přinášejí vítané barevné oživení. Jejich společným znakem je nejen odolnost k nízkým teplotám, ale také velmi vysoká jedovatost. Tyto rostliny totiž přitahují pozornost nejen lidí, ale i hladovějících zvířat, a tak se z těchto zimních krásek staly překvapivě dobré továrny na toxické látky, které danou rostlinu chrání před žaludky býložravců.

Magický snový rituál
Nasbírejte stejně jako příroda síly ve správný čas. Dovolte si v lednu trochu „zamrznout“, zpomalit a odpočívat. A pokud spánek nepřichází zkuste ho přivolat starým rituálem se svíčkou a solí.